Leverantörsfakturor i Fortnox

Lär dig hantera leverantörsfakturor smidigt och effektivt i Fortnox. Utbildningen visar hur du tar emot fakturor, arbetar med attest och genomför betalningar – steg för steg.
För att delta i kursen behöver du:
Grundläggande teoretiska kunskaper kring bokföring, då denna utbildning är enbart programteknisk och fokuserar på hur du praktiskt arbetar i Fortnox.
Lär dig att automatisera leverantörsflöde – hela vägen från mottagen faktura till slutbetalning. I den här utbildningen fördjupar vi oss i hur du skapar en digital och tidseffektiv vardag genom att använda Fortnox smarta funktioner för leverantörsfakturor. Vi guidar dig genom de olika sätten att ta emot underlag, där vi lägger extra fokus på fördelarna med e-faktura och automatisk fakturatolkning för att minimera manuellt arbete och risken för fel.
Vi går även igenom hur du sätter upp och hanterar smidiga attestflöden, vilket ger dig full kontroll och spårbarhet i processen. Du får lära dig hur den sömlösa kopplingen till banken fungerar i praktiken, från att skicka betalfiler till att pricka av transaktioner i programmet. Vi visar också hur du använder Fortnox app för att hantera fakturor och attester på språng, samt hur du genom rätt inställningar och behörigheter anpassar systemet efter just din verksamhets behov. Under hela passet finns våra experter tillgängliga för att svara på frågor och ge tips på hur ni bäst optimerar ert arbetssätt.
Efter avslutad kurs känner du dig trygg med att hantera hela flödet för leverantörsfakturor i Fortnox. Du har fått en djupare förståelse för hur du automatiserar dina processer, från mottagande till betalning, och vet exakt vilka inställningar och tjänster som bäst underlättar ditt dagliga arbete och stärker kontrollen över bolagets utgifter.
Format: Utbildningen sker live via Google Meet och genomförs i grupp under ledning av en av våra experter. Du hittar mer information och din anslutningslänk i bokningsbekräftelsen.
Certifiering: Kursen kan tillgodoräknas för dig som vill bli Certifierad Byrå.
Om du behöver ändra din bokning: Din anmälan är bindande, men vi vet att planer kan ändras. Du kan kostnadsfritt boka om eller avboka din plats fram till 5 dagar före utbildningens start genom att kontakta oss på utbildning@fortnox.se. Vid senare ändring, eller om du uteblir, debiteras full avgift.
Om vi ställer in: Vi förbehåller oss rätten att ställa in utbildningen fram till 48 timmar före start. Om vi inte når minimiantalet på 10 deltagare kan vi behöva ställa in ända fram till utbildningsstarten. Självklart debiteras du ingenting om vi ställer in.
Frågor? Hör gärna av dig till oss på utbildning@fortnox.se.
Genom att skicka in din anmälan bekräftar du att du har läst och accepterar villkoren ovan samt att dina personuppgifter behandlas enligt Fortnox integritetsmeddelande.
Är du nystartad eller vill du byta till Fortnox?
Här är paketen som gör det enklare att driva företag.
Ta del av nyheter, kunskap och inspiration.
För inspiration och kunskap till dig som står inför att starta nytt, eller vill ta ditt bolag till nästa nivå. Vi guidar dig genom företagets olika faser och utmaningar.


